Başlangıç > Genel Bilgiler > Hangi Windows 7 Sürümünü Kullanmalıyız?

Hangi Windows 7 Sürümünü Kullanmalıyız?

Windows 7‘ye geçmek istediğinizde, toplamda 6 adet farklı sürümü olması kafanızı karıştırıyor olabilir. Tabii bunlardan sadece 3 tanesini direkt olarak satın alabiliyorsunuz. Diğerleri sadece yeni bir bilgisayar satın aldığınızda yüklü olarak gelmekte.Windows 7 Starter, Enterprise, Home Basic ve Ultimate sürümlerini geçerek Home Premium ve Professional sürümlerinden hangisinin sizin için uygun bir tercih olacağından bahsedeceğiz.

 

Windows 7 Home Premium

Windows 7 Home Premium bir bilgisayarda yapmak isteyeceğiniz herşeye sahip bir işletim sistemi. Satılan bilgisayarlarda çoğunluğunun Windows 7 Home Premium önyüklü olarak geldiğini görebilirsiniz.Ayrıca Windows 7 Home Premium içerisinde yer alan yedekleme aracı ile tüm sistemin imajını alabilir, daha sonra kolayca sistemi bu imajdan geri yükleyebilirsiniz.Daha kolay bir ağ arayüzü ile kolayca ev ağları oluşturabilir, bu ağlar arasında dosya paylaşımını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 Windows 7 Professional

Windows 7 Home Premium‘da olan tüm özelliklerin üzerine ek olarak, daha gelişmiş ağ özellikleri ekleyen Windows 7 Professional sürümünde örneğin çevrimdışı dosyalar özelliği sayesinde, ağ üzerinden çalıştığınız bir dosya, aynı anda kendi sabit disk sürücünüze kopyalanarak ağ ile olan bağlantınız kopsa dahi, dosya üzerinde sorunsuzcaçalışabilirsiniz.Şifrelenmiş dosya sistemi desteği sayesinde, bilgisayarınızdaki dosyaları dışarıdaki tehlikeler karşı daha etkili olarak koruyabilirsiniz.Ayrıca otomatik yedekleme özelliğiyle, elle yedek almanıza gerek kalmadan, belirli aralıklarla otomatik olarak sisteminizin yedeği alınarak, olası sistem çökmelerine karşı verileriniz korunur.Windows 7 Professional sürümünü genel olarak toparlarsak, Windows Home Premium’un tüm özelliklerinin yanı sıra ve okul için daha gelişmiş özellikler içeriyor.

Windows 7 Ultimate

Windows 7 Ultimate‘in Profesional sürümüne göre 8 farklı özelliği var. Bunlardan üç tanesi yani BranchCache, Enterprise Search ve DirectAccess özellikleri daha çok büyük kurumların yerel ağ üzerinde arama yapmalarını sağlayacak özellikler, bu yüzden ev kullanıcıları ve hatta küçük ve orta işletmeler için bile çok büyük önem taşımıyor.Bunun dışında 35 dil desteği sunması ve Bitlocker ile AppLocker özelliklerine sahip olması Microsoft‘un en çok öne çıkardığı konular.

 

Reklamlar
  1. Mhmet Grbz
    22 Aralık 2011, 14:56

    Güzel bir açıklama…Bende PC ye format atıcaktım hangisini kurayım diye düşünüyordum.Şimdi karar verdim galiba Ultimate kuracam

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: